اصلاحات در سعودی: زنان بدون موافقت شوهر می توانند به خارج از کشور بروند


اصلاحات در سعودی: زنان بدون موافقت شوهر می توانند به خارج از کشور بروند

دولت عربستان سعودی محدودیت‌های مربوط به سفر خارجی زنان سعودی را لغو کرد.

بر اساس این اصلاحات که طی یک فرمان اجرایی دولتی به مورد اجرا گذاشته می‌شود، زنان 21 ساله عربستان سعودی از این پس می‌توانند بدون نیاز به یک قیم مرد به صورت مستقل گذرنامه دریافت کرده و به سفر خارجی بروند.

زنان همچنین برای سفر خارجی نیاز به همراهی یک مرد نخواهند داشت و می‌توانند تنها سفر کنند.

در حکم حکومتی جدید همچنین به زنان مستقل از مردان، حق ثبت ازدواج یا طلاق و تولد نوزاد (گرفتن اوراق هویتی برای فرزند) داده شده است.

اصلاح دیگر در این حکم حکومتی، حق اشتغال زنان است. بر این اساس کارفرمایان در عربستان سعودی از این پس نمی‌توانند بر مبنای جنسیت تبعیضی بین زن و مرد گذاشته و باید در استخدام نیروی کار با مساوات برخورد کنند.

در حکم جدید که در روزنامه رسمی دولت سعودی " ام القرا" منتشر شده، از زمان آغاز به اجرای اصلاحات جدید سخنی به میان نیامده است.

فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی سال‌هاست که به دنبال حق سفر بدون قیم مرد هستند؛ آنها طی ماه‌های گذشته هشتگی در فضای مجازی با عنوان" نه به قیم مرد برای سفر خارجی زنان" راه انداخته بودند.

طی سال‌های گذشته زنان زیادی از عربستان سعودی گریخته و به کشورهای غربی رفته‌اند و این مساله دولت سعودی را از منظر حقوق بشری تحت فشار مجامع حقوق بشری جهانی قرار داده بود.

عربستان سعودی سال گذشته نیز ممنوعیت رانندگی زنان را لغو کرد.

این اصلاحات در ادامه تلاش‌ها و وعده‌های " محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی برای اعمال اصلاحات و باز کردن فضای اجتماعی جامعه عربستان سعودی صورت می‌گیرد؛ اصلاحاتی که هنوز نتوانسته جامعه جهانی را متقاعد به تغییرات ساختاری و بنیادی در جامعه به شدت محافظه‌کار و مردسالار سعودی کند.

"ریما بندر آل سعود" نخستین سفیر زن سعودی در ایالات متحده آمریکا در واکنش به فرمان اجرایی جدید دولت سعومدی در صفحه توییتر خود نوشت: این اصلاحات تاریخی هستند و مشارکت برابر زنان و مردان در جامعه سعودی را تضمین می کنند.

منبع: عصر ایران

«« بازگشت

تاریخ درج: 1398/05/12