تهران| اعطای "مرخصی منتهی به آزادی" به ۱۷۰ زندانی


تهران| اعطای "مرخصی منتهی به آزادی" به ۱۷۰ زندانی
علی القاصی دادستان تهران به همراه جمعی از معاونین، قضات اجرای احکام و ناظر زندان و مدیران زندان‌های استان تهران از ندامتگاه تهران بزرگ به صورت سرزده بازدید کرد. دادستان تهران  تعداد زیادی از بند‌های این زندان را بازدید و با زندانیان این بند‌ها به صورت چهره به چهره ملاقات داشت.

در این دیدار‌های حضوری، درخواست‌ها، مسائل و مشکلات زندانیان مورد بررسی قرار گرفت و دستورات مقتضی در راستای انجام دستورالعمل ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری ریاست قوه قضاییه صادر و بر پیگیری فوری و حل مشکلات زندانیان تا حصول نتیجه نهایی تاکید شد.

دادستان تهران در این بازدید یک‌روزه دستور آزادی 170 نفر از زندانیانی را که باقیمانده حبس آن‌ها کمتر از سه ماه بود برای اعطاء مرخصی منتهی به آزادی صادر کرد و دستور داد بلافاصله لیست این افراد توسط معاونین و مسئولین زندان تهیه و با بررسی دقیق سوابق، به آن‌ها مرخصی منتهی به آزادی داده شود.

در این بازدید و ملاقات‌های چهره به چهره، دادستان تهران دستوراتی را پیرامون رفع مشکلات قضائی زندانیان  صادر و بر رسیدگی و اقدام عاجل به منظور پیگیری آن‌ها تاکید شد.

در این بازدید در خصوص آن دسته از محکومین که دارای احکام محکومیت متعدد بودند با دستور دادستانی مقرر شد با قید فوریت پیگیری‌های قضایی توسط قضات ناظر و اجرای احکام در جهت ادغام محکومیت آن‌ها انجام و مراتب برای صدور حکم واحد به دادگاه ذیصلاح ارسال شود.

همچنین مقرر شد آن دسته از محکومینی که صرفاً به خاطر رد مال در زندان هستند، هرچه سریعتر با استقرار شورای حل اختلاف و با استفاده از ظرفیت قضات ناظر و مددکاران زندان مساعی لازم در راستای جلب رضایت و مصالحه با شکات آن‌ها به‌عمل آید.

در ادامه مقرر شد با بررسی کارشناسی توسط قضات زندان لیست تمام زندانیانی که شرایط و استحقاق عفو موردی دارند در دستور کار کمیسیون عفو و بخشودگی برای تقدیم به ریاست قوه قضاییه قرار گیرد. همچنین تاکید شد ملاقات‌های حضوری زندانیان با لباس معمولی انجام و کرامت انسانی زندانیان بیشتر مدنظر قرار گیرد.

در خصوص اعطای مرخصی به زندانیان و استفاده از سایر تسهیلات به خصوص آزادی مشروط و تعلیق باقیمانده حبس نیز دستوراتی از سوی دادستان تهران صادر و مقرر شد در این خصوص تسریع به عمل آید.

القاصی در خصوص آن دسته از محکومین که صرفاً به خاطر رد مال در زندان هستند و توانایی پرداخت محکوم به را ندارند دستور داد با طرح دعوای اعسار و پیگیری آن در دادگاه ها، مساعدت لازم برای تسهیل در امور صورت گیرد.

همچنین دادستان تهران در راستای اقدام عملی برای حل مسائل و مشکلات قضائی زندانیان، دستور داد در روز‌های آتی تمام سرپرستان نواحی دادسرا‌های تهران به همراه قضات اجرای احکام در محل زندان حاضر و به صورت میدانی و ملاقات چهره به چهره با زندانیان به صورت موردی مسائل و مشکلات آن‌ها را پیگیری کنند.

در پایان این بازدید، دادستان تهران در راستای نظارت بر مسائل بهداشتی و رفاهی زندان و نیز اعزام به موقع زندانیان به شعب مراجع قضایی و همینطور انتقال محکومین زندانی به زندان شهرستان محل اقامت خود در  راستای رفاه حال خانواده آن‌ها دستوراتی به مسئولین ذیربط صادر کرد.

منبع: تسنیم

«« بازگشت

تاریخ درج: 1398/10/28