قوانین و مقررات درباره نحوه حضور کیمیا علیزاده در المپیک ۲۰۲۰ چه می‌گویند؟


قوانین و مقررات درباره نحوه حضور کیمیا علیزاده در المپیک ۲۰۲۰ چه می‌گویند؟
در روز‌های اخیر کیمیا علیزاده، عضو تیم ملی تکواندو ایران، دارنده مدال طلا بازی‌های المپیک جوانان (۲۰۱۴) و مدال برنز بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریو در حساب اینستاگرام خود اعلام نمود از ایران مهاجرت کرده و از محتوای پیام او و دیگر خبر‌هایی که در روز‌های اخیر منتشر شد، به نظر می‌رسد این ورزشکار دیگر قصد ندارد تحت پرچم ایران در مسابقات شرکت کند. خبر‌ها از مهاجرت این ورزشکار به کشور هلند حکایت دارد.

در همین ارتباط محمد علی عبدالهی پژوهشگر حقوق بین الملل دانشگاه شهید بهشتی که پژوهشهایی در حوزه حقوق ورزشی انجام داده گفت: «مسئله‌ای که از جهت حقوق ورزش در این خصوص اهمیت دارد، امکان شرکت کیمیا علیزاده در مسابقات جهانی و المپیک ۲۰۲۰ است. مطابق با ماده ۴.۳ مقررات فدراسیون جهانی تکواندو، شرکت کنندگان در تیم‌های ملی باید پیش از ثبت‌نام در مسابقات از شهروندی (citizenship) آن کشور برخوردار باشند. هم‌چنین در صورت تغییر تابعیت، ورزشکار در صورتی می‌تواند تحت پرچم کشور متبوع جدید مسابقه دهد که حداقل ۳۶ ماه از آخرین حضور او تحت پرچم کشور پیشین در مسابقات المپیک، مسابقات انتخابی المپیک، بازی‌های قاره‌ای ورزش‌های چندگانه، مسابقات قهرمانی قاره‌ای یا جام جهانی تکواندو گذشته باشد.»

وی در ادامه افزود :«ماده ۴۱ منشور المپیک نیز مقرر می‌دارد شرکت‌کنندگان در بازی‌های المپیک باید تبعه کشور متبوع کمیته ملی المپیک مربوط باشند. هم‌چنین، مشابه با مقررات فدراسیون جهانی تکواندو، منشور المپیک بازه زمانی سه ساله‌ای را پس از تغییر تابعیت ضروری دانسته است.در نتیجه با توجه به شرکت کیمیا علیزاده تحت پرچم ایران در مسابقات جهانی ۲۰۱۷ و مسابقات آسیایی ۲۰۱۸ به نظر می‌رسد این ورزشکار ایرانی در صورت تحصیل تابعیت جدید، امکان حضور در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ را تحت پرچم کشور جدید نخواهد داشت.»

عبدالهی خاطرنشان کرد: «البته این نکته را نیز باید در نظر داشت که مطابق منشور المپیک، مدت سه سالهٔ مذکور در صورت تصمیم هیأت اجرایی کمیتهٔ بین‌المللی المپیک قابل‌کاهش یا قابل‌لغو است و در چنین حالتی و چنان‌چه کیمیا علیزاده در این فاصله موفق به کسب تابعیت یا شهروندی کشور دیگری گردد، امکان شرکت در المیپک ۲۰۲۰ تحت پرچم کشور جدید را خواهد داشت.»

وی در پایان تاکید کرد: «علاوه‌براین، شرکت در «تیم المپیک پناهندگان (EOR)» گزینه دیگری برای حضور کیمیا علیزاده در المپیک پیش‌رو خواهد بود. کمیته بین‌المللی المپیک تیم پناهندگان را نخستین بار در المپیک ریو ۲۰۱۶ تشکیل داد و اعلام کرده است که در المپیک ۲۰۲۰ نیز تیم مذکور حضور خواهد داشت. ترکیب این تیم در ژوئن ۲۰۲۰ اعلام خواهد شد. البته حضور کیمیا علیزاده در این تیم مستلزم کسب وضعیت پناهندگی مورد تأیید آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) خواهد بود. لازم به ذکر است در حال حاضر ۵ ایرانی که همگی از ورزشکاران رشته تکواندو هستند در فهرست بازیکنان تیم پناهندگان قرار دارند.»

منبع: تابناک

«« بازگشت

تاریخ درج: 1398/10/28